Optisia moduuleita (SFP, optinen moduuli, GBIC) on kahta perustyyppiä: monimuotoinen moduuli (single-mode, SM, SMF) ja yksimuotoinen moduuli (multi-mode, MM, MMF). Monimuotomoduulilla on alhaisempi siirtoteho kuin yksimuotomoduulilla modaalisen hajonnan takia, mutta myös kustannukset ovat pienemmät. Niitä käytetään pienikapasiteettisiin lyhyen matkan yhteyksiin kuten esim LAN-järjestelmissä. Yksimuotomoduuli tukee laajaa kaistaa ja suurta siirtokapasiteettia. Sitä käytetään runkoverkon tietoliikenneyhteyksissä, konesaliympäristössä ja mobiiliverkoissa. Useimmin käytetyt aallonpituudet ovat 1300-1550 nm, joissa vaimennus on vähäisempää. Yleisimmin käytetyt optisten moduulien nopeudet on 1G, 10G, 40G ja 100G. Optiikoita on saatavana lähetysvälille 220m–160km.

Lisätietoja:
Mervi Fischer 
050 388 8205
mervi.fischer@enkom-active.fi 
LinkedIn

Tuotekoodi Nimi Tuotekuvaus Tyyppi Siirtonopeus Kantama Aallonpituus Kuitutyyppi Liitintyyppi Lämpötila-alue Pakkauskoko Tuotelehti Lisää tarjouspyyntöön
EA-SFP-SR EA-SFP-SR SFP SR LC Monimuoto 1,25 Gbit/s 850 nm 0...+70 C SFP 1,25 Gbit/s 850 nm Monimuoto LC 0...+70 C 1 Lisää
EA-SFP-LR EA-SFP-LR SFP 10 km LC Yksimuoto 1,25 Gbit/s 1310 nm 0...+70 C SFP 1,25 Gbit/s 10 km 1310 nm Yksimuoto LC 0...+70 C 1 Lisää
EA-SFP-1310-ER EA-SFP-1310-ER SFP 40 km LC Monimuoto 1,25 Gbit/s 1310 nm 0...+70 C SFP 1,25 Gbit/s 1310 nm Monimuoto LC 0...+70 C 1 Lisää
EA-SFP-1550-ER EA-SFP-1550-ER SFP 40 km LC Yksimuoto 1,25 Gbit/s 1550 nm 0...+70 C SFP 1,25 Gbit/s 1550 nm Yksimuoto LC 0...+70 C 1 Lisää
EA-SFP-ZR EA-SFP-ZR SFP 80 km LC Yksimuoto 1,25 Gbit/s 1550 nm 0...+70 C SFP 1,25 Gbit/s 1550 nm Yksimuoto LC 0...+70 C 1 Lisää
EA-SFP-EZ EA-SFP-EZ SFP 120 km LC Yksimuoto 1,25 Gbit/s 1550 nm 0...+70 C SFP 1,25 Gbit/s 120 km 1550 nm Yksimuoto LC 0...+70 C 1 Lisää
EA-SFP-1310/1550-LH EA-SFP-1310/1550-LH SFP 20 km LC Bidi 1,25 Gbit/s 1310/1550 nm 0...+70 C SFP 1,25 Gbit/s 1310/1550 nm Bidi LC 0...+70 C 1 Lisää
EA-SFP-1550/1310-LH EA-SFP-1550/1310-LH SFP 20 km LC Bidi 1,25 Gbit/s 1550/1310 nm 0...+70 C SFP 1,25 Gbit/s 1550/1310 nm Bidi LC 0...+70 C 1 Lisää
EA-SFP-1310/1490-LH EA-SFP-1310/1490-LH SFP 20 km LC Bidi 1,25 Gbit/s 1330/1490 nm 0...+70 C SFP 1,25 Gbit/s 1330/1490 nm Bidi LC 0...+70 C 1 Lisää
EA-SFP-1490/1310-LH EA-SFP-1490/1310-LH SFP 20 km LC Bidi 1,25 Gbit/s 1490/1330 nm 0...+70 C SFP 1,25 Gbit/s 1490/1330 nm Bidi LC 0...+70 C 1 Lisää
EA-SFP-1310/1490-ER EA-SFP-1310/1490-ER SFP 40 km LC Bidi 1,25 Gbit/s 1310/1490 nm 0...+70 C SFP 1,25 Gbit/s 1310/1490 nm Bidi LC 0...+70 C 1 Lisää
EA-SFP-1490/1310-ER EA-SFP-1490/1310-ER SFP 40 km LC Bidi 1,25 Gbit/s 1490/1330 nm 0...+70 C SFP 1,25 Gbit/s 1490/1330 nm Bidi LC 0...+70 C 1 Lisää
EA-SFP-1310/1550-ER EA-SFP-1310/1550-ER SFP 40 km LC Bidi 1,25 Gbit/s 1310/1550 nm 0...+70 C SFP 1,25 Gbit/s 1310/1550 nm Bidi LC 0...+70 C 1 Lisää
EA-SFP-1550/1310-ER EA-SFP-1550/1310-ER SFP 40 km LC Bidi 1,25 Gbit/s 1550/1310 nm 0...+70 C SFP 1,25 Gbit/s 1550/1310 nm Bidi LC 0...+70 C 1 Lisää
EA-SFP-1310/1550-LZ EA-SFP-1310/1550-LZ SFP 60 km LC Bidi 1,25 Gbit/s 1310/1550 nm 0...+70 C SFP 1,25 Gbit/s 60 km 1310/1550 nm Bidi LC 0...+70 C 1 Lisää
EA-SFP-1550/1310-LZ EA-SFP-1550/1310-LZ SFP 60 km LC Bidi 1,25 Gbit/s 1550/1310 nm 0...+70 C SFP 1,25 Gbit/s 60 km 1550/1310 nm Bidi LC 0...+70 C 1 Lisää
EA-SFP-1550/1310-ZR EA-SFP-1550/1310-ZR SFP 80 km LC Bidi 1,25 Gbit/s 1310/1550 nm 0...+70 C SFP 1,25 Gbit/s 1310/1550 nm Bidi LC 0...+70 C 1 Lisää
EA-SFP-1310/1550-ZR EA-SFP-1310/1550-ZR SFP 80 km LC Bidi 1,25 Gbit/s 1550/1310 nm 0...+70 C SFP 1,25 Gbit/s 1550/1310 nm Bidi LC 0...+70 C 1 Lisää
EA-SFP-1490/1550-ZR EA-SFP-1490/1550-ZR SFP 80 km LC Bidi 1,25 Gbit/s 1490/1550 nm 0...+70 C SFP 1,25 Gbit/s 1490/1550 nm Bidi LC 0...+70 C 1 Lisää
EA-SFP-1550/1490-ZR EA-SFP-1550/1490-ZR SFP 80 km LC Bidi 1,25 Gbit/s 1550/1490nm 0...+70 C SFP 1,25 Gbit/s 1550/1490 nm Bidi LC 0...+70 C 1 Lisää
EA-SFP-CWDM-ER EA-SFP-CWDM-ER SFP 40 km LC Yksimuoto 1,25 Gbit/s CWDM 0...+70 C SFP 1,25 Gbit/s CWDM Yksimuoto LC 0...+70 C 1 Lisää
EA-SFP-CWDM-ZR EA-SFP-CWDM-ZR SFP 80 km LC Yksimuoto 1,25 Gbit/s CWDM 0...+70 C SFP 1,25 Gbit/s CWDM Yksimuoto LC 0...+70 C 1 Lisää
EA-SFP-CWDM-EZ EA-SFP-CWDM-EZ SFP 120 km LC Yksimuoto 1,25 Gbit/s CWDM 0...+70 C SFP 1,25 Gbit/s 120 km CWDM Yksimuoto LC 0...+70 C 1 Lisää
EA-QSFP28-LR4 EA-QSFP28-LR4 QSFP28 10 km LC Yksimuoto 100 Gbit/s LAN-WDM 0...+70 C QSFP28 100 Gbit/s 10 km LAN-WDM Yksimuoto LC 0...+70 C 1 Lisää
EA-QSFP28-LH4 EA-QSFP28-LH4 QSFP28 20 km LC Yksimuoto 100 Gbit/s LAN-WDM 0...+70 C QSFP28 100 Gbit/s LAN-WDM Yksimuoto LC 0...+70 C 1 Lisää
EA-QSFP28-ER4-Lite EA-QSFP28-ER4-Lite QSFP28 40 km LC Yksimuoto 100 Gbit/s LAN-WDM 0...+70 C QSFP28 100 Gbit/s LAN-WDM Yksimuoto LC 0...+70 C 1 Lisää
EA-1000BASE-T EA-1000BASE-T Copper 1000 Mbit/s 0...+70 C Copper 1000 Mbit/s 100 m 0...+70 C 1 Lisää
EA-10/100/1000BASE-T EA-10/100/1000BASE-T Copper 10/100/1000 Mbit/s 0...+70 C Copper 10/100/1000 Mbit/s 100 m 0...+70 C 1 Lisää
EA-100MBASE-T EA-100MBASE-T Copper 100 Mbit/s 0...+70 C Copper 100 Mbit/s 100 m 0...+70 C 1 Lisää
EA-10/100MBASE-T EA-10/100MBASE-T Copper 10/100 Mbit/s 0...+70 C Copper 10/100 Mbit/s 100 m 0...+70 C 1 Lisää
EA-10GBASE-T EA-10GBASE-T Copper 10 Gbit/s 0...+70 C Copper 10 Gbit/s 0...+70 C 1 Lisää
EA-SFP+-ZR EA-SFP+-ZR SFP+ 80 km LC Yksimuoto 10 Gbit/s 1550 nm 0...+70 C SFP+ 10 Gbit/s 1550 nm Yksimuoto LC 0...+70 C 1 Lisää
EA-SFP+-ER EA-SFP+-ER SFP+ 40 km LC Yksimuoto 10 Gbit/s 1550 nm 0...+70 C SFP+ 10 Gbit/s 1550 nm Yksimuoto LC 0...+70 C 1 Lisää
EA-SFP+-SR EA-SFP+-SR SFP+ 300 m LC Monimuoto 10 Gbit/s 850 nm 0...+70 C SFP+ 10 Gbit/s 850 nm Monimuoto LC 0...+70 C 1 Lisää
EA-SFP+-LH EA-SFP+-LH SFP+ 20 km LC Yksimuoto 10 Gbit/s 1310 nm 0...+70 C SFP+ 10 Gbit/s 1310 nm Yksimuoto LC 0...+70 C 1 Lisää
EA-SFP+-LR EA-SFP+-LR SFP+ 10 km LC Yksimuoto 10 Gbit/s 1310 nm 0...+70 C SFP+ 10 Gbit/s 10 km 1310 nm Yksimuoto LC 0...+70 C 1 Lisää
EA-SFP+-LZ EA-SFP+-LZ SFP+ 60 km LC Yksimuoto 10 Gbit/s 1550 nm 0...+70 C SFP+ 10 Gbit/s 60 km 1550 nm Yksimuoto LC 0...+70 C 1 Lisää
EA-SFP+-LRM EA-SFP+-LRM SFP+ 220m LC Monimuoto 10 Gbit/s 1310 nm 0...+70 C SFP+ 10 Gbit/s 220 m 1310 nm Monimuoto LC 0...+70 C 1 Lisää
EA-SFP+-1270/1330-LR EA-SFP+-1270/1330-LR SFP+ 10 km LC Bidi 10 Gbit/s 1270/1330 nm 0...+70 C SFP+ 10 Gbit/s 10 km 1270/1330 nm Bidi LC 0...+70 C 1 Lisää
EA-SFP+-1330/1270-LR EA-SFP+-1330/1270-LR SFP+ 10 km LC Bidi 10 Gbit/s 1330/1270 nm 0...+70 C SFP+ 10 Gbit/s 10 km 1330/1270 nm Bidi LC 0...+70 C 1 Lisää
EA-SFP+-1270/1330-ER EA-SFP+-1270/1330-ER SFP+ 40 km LC Bidi 10 Gbit/s 1270/1330 nm 0...+70 C SFP+ 10 Gbit/s 1270/1330 nm Bidi LC 0...+70 C 1 Lisää
EA-SFP+-1330/1270-ER EA-SFP+-1330/1270-ER SFP+ 40 km LC Bidi 10 Gbit/s 1330/1270 nm 0...+70 C SFP+ 10 Gbit/s 1330/1270 nm Bidi LC 0...+70 C 1 Lisää
EA-SFP+-1270/1330-LZ EA-SFP+-1270/1330-LZ SFP+ 60 km LC Bidi 10 Gbit/s 1270/1330 nm 0...+70 C SFP+ 10 Gbit/s 60 km 1270/1330 nm Bidi LC 0...+70 C 1 Lisää
EA-SFP+-1330/1270-LZ EA-SFP+-1330/1270-LZ SFP+ 60 km LC Bidi 10 Gbit/s 1330/1270 nm 0...+70 C SFP+ 10 Gbit/s 60 km 1330/1270 nm Bidi LC 0...+70 C 1 Lisää
EA-SFP+-1490/1550-ZR EA-SFP+-1490/1550-ZR SFP+ 80 km LC Bidi 10 Gbit/s 1490/1550 nm 0...+70 C SFP+ 10 Gbit/s 1490/1550 nm Bidi LC 0...+70 C 1 Lisää
EA-SFP+-1550/1490-ZR EA-SFP+-1550/1490-ZR SFP+ 80 km LC Bidi 10 Gbit/s 1550/1490nm 0...+70 C SFP+ 10 Gbit/s 1550/1490 nm Bidi LC 0...+70 C 1 Lisää
EA-SFP+-CWDM-27-57-LR EA-SFP+-CWDM-27-57-LR SFP+ 10 km LC Yksimuoto 10 Gbit/s CWDM 0...+70 C SFP+ 10 Gbit/s 10 km CWDM Yksimuoto LC 0...+70 C 1 Lisää
EA-SFP+-CWDM-27-33-ER EA-SFP+-CWDM-27-33-ER SFP+ 40 km LC Yksimuoto 10 Gbit/s CWDM 0...+70 C SFP+ 10 Gbit/s CWDM Yksimuoto LC 0...+70 C 1 Lisää
EA-SFP+-CWDM-35-45-ER EA-SFP+-CWDM-35-45-ER SFP+ 40 km LC Yksimuoto 10 Gbit/s CWDM 0...+70 C SFP+ 10 Gbit/s CWDM Yksimuoto LC 0...+70 C 1 Lisää
EA-SFP+-CWDM-47-61-ER EA-SFP+-CWDM-47-61-ER SFP+ 40 km LC Yksimuoto 10 Gbit/s CWDM 0...+70 C SFP+ 10 Gbit/s CWDM Yksimuoto LC 0...+70 C 1 Lisää
EA-SFP+-DWDM-ER EA-SFP+-DWDM-ER SFP+ 40 km LC Yksimuoto 10 Gbit/s DWDM -5...+70 C SFP+ 10 Gbit/s DWDM Yksimuoto LC -5...+70 C 1 Lisää
EA-SFP+-DWDM-ZR EA-SFP+-DWDM-ZR SFP+ 80 km LC Yksimuoto 10 Gbit/s DWDM -5...+70 C SFP+ 10 Gbit/s DWDM Yksimuoto LC -5...+70 C 1 Lisää
EA-QSFP+-SR4 EA-QSFP+-SR4 QSFP+ 300 m LC Monimuoto 40 Gbit/s 850 nm 0...+70 C QSFP+ 40 Gbit/s 850 nm Monimuoto LC 0...+70 C 1 Lisää
EA-QSFP+-LR4 EA-QSFP+-LR4 QSFP+ 10 km LC Yksimuoto 40 Gbit/s LAN-WDM 0...+70 C QSFP+ 40 Gbit/s 10 km LAN-WDM Yksimuoto LC 0...+70 C 1 Lisää
EA-QSFP+-ER4 EA-QSFP+-ER4 QSFP+ 40 km LC Yksimuoto 40 Gbit/s LAN-WDM 0...+70 C QSFP+ 40 Gbit/s LAN-WDM Yksimuoto LC 0...+70 C 1 Lisää
EA-QSFP56-SR EA-QSFP56-SR QSFP+ 100 m LC Monimuoto 56Gbit/s 850 nm 0...+70 C QSFP+ 56 Gbit/s 100 m 850 nm Monimuoto LC 0...+70 C 1 Lisää
EA-XFP-SR EA-XFP-SR XFP 300 m LC Monimuoto 10 Gbit/s 850 nm 0...+70 C XFP 10 Gbit/s 850 nm Monimuoto LC 0...+70 C 1 Lisää
EA-XFP-LR EA-XFP-LR XFP 10 km LC Yksimuoto 10 Gbit/s 1310 nm -5...+70 C XFP 10 Gbit/s 10 km 1310 nm Yksimuoto LC -5...+70 C 1 Lisää
EA-XFP-LH EA-XFP-LH XFP 20 km LC Yksimuoto 10 Gbit/s 1310 nm -5...+70 C XFP 10 Gbit/s 1310 nm Yksimuoto LC -5...+70 C 1 Lisää
EA-XFP-ER EA-XFP-ER XFP 40 km LC Yksimuoto 10 Gbit/s 1550 nm -5...+70 C XFP 10 Gbit/s 1550 nm Yksimuoto LC -5...+70 C 1 Lisää
EA-XFP-ZR EA-XFP-ZR XFP 80 km LC Yksimuoto 10 Gbit/s 1550 nm -5...+70 C XFP 10 Gbit/s 1550 nm Yksimuoto LC -5...+70 C 1 Lisää
EA-XFP-EZ EA-XFP-EZ XFP 120 km LC Yksimuoto 10 Gbit/s 1550 nm -5...+70 C XFP 10 Gbit/s 120 km 1550 nm Yksimuoto LC -5...+70 C 1 Lisää
EA-XFP-1270/1330-LH EA-XFP-1270/1330-LH XFP 20 km LC Bidi 10 Gbit/s 1270/1330 nm 0...+70 C XFP 10 Gbit/s 1270/1330 nm Bidi LC 0...+70 C 1 Lisää
EA-XFP-1330/1270-LH EA-XFP-1330/1270-LH XFP 20 km LC Bidi 10 Gbit/s 1330/1270 nm 0...+70 C XFP 10 Gbit/s 1330/1270 nm Bidi LC 0...+70 C 1 Lisää
EA-XFP-1270/1330-ER EA-XFP-1270/1330-ER XFP 40 km LC Bidi 10 Gbit/s 1270/1330 nm 0...+70 C XFP 10 Gbit/s 1270/1330 nm Bidi LC 0...+70 C 1 Lisää
EA-XFP-1330/1270-ER EA-XFP-1330/1270-ER XFP 40 km LC Bidi 10 Gbit/s 1330/1270 nm 0...+70 C XFP 10 Gbit/s 1330/1270 nm Bidi LC 0...+70 C 1 Lisää
EA-XFP-1270/1330-ZE EA-XFP-1270/1330-ZE XFP 50 km LC Bidi 10 Gbit/s 1270/1330 nm 0...+70 C XFP 10 Gbit/s 50 km 1270/1330 nm Bidi LC 0...+70 C 1 Lisää
EA-XFP-1330/1270-ZE EA-XFP-1330/1270-ZE XFP 50 km LC Bidi 10 Gbit/s 1330/1270 nm 0...+70 C XFP 10 Gbit/s 50 km 1330/1270 nm Bidi LC 0...+70 C 1 Lisää
EA-XFP-1270/1330-LZ EA-XFP-1270/1330-LZ XFP 60 km LC Bidi 10 Gbit/s 1270/1330 nm 0...+70 C XFP 10 Gbit/s 60 km 1270/1330 nm Bidi LC 0...+70 C 1 Lisää
EA-XFP-1330/1270-LZ EA-XFP-1330/1270-LZ XFP 60 km LC Bidi 10 Gbit/s 1330/1270 nm 0...+70 C XFP 10 Gbit/s 60 km 1330/1270 nm Bidi LC 0...+70 C 1 Lisää
EA-XFP-1490/1550-ZR EA-XFP-1490/1550-ZR XFP 80 km LC Bidi 10 Gbit/s 1490/1550 nm 0...+70 C XFP 10 Gbit/s 1490/1550 nm Bidi LC 0...+70 C 1 Lisää
EA-XFP-1550/1490-ZR EA-XFP-1550/1490-ZR XFP 80 km LC Bidi 10 Gbit/s 1550/1490nm 0...+70 C XFP 10 Gbit/s 1550/1490 nm Bidi LC 0...+70 C 1 Lisää
EA-XFP-CWDM-27-33-LR EA-XFP-CWDM-27-33-LR XFP 10 km LC Yksimuoto 10 Gbit/s CWDM 0...+70 C XFP 10 Gbit/s 10 km CWDM Yksimuoto LC 0...+70 C 1 Lisää
EA-XFP-CWDM-35-46-LR EA-XFP-CWDM-35-46-LR XFP 10 km LC Yksimuoto 10 Gbit/s CWDM 0...+70 C XFP 10 Gbit/s 10 km CWDM Yksimuoto LC 0...+70 C 1 Lisää
EA-XFP-DWDM-ER EA-XFP-DWDM-ER XFP 40 km LC Yksimuoto 10 Gbit/s DWDM -5...+70 C XFP 10 Gbit/s DWDM Yksimuoto LC -5...+70 C 1 Lisää
EA-XFP-DWDM-EZ EA-XFP-DWDM-EZ XFP 120 km LC Yksimuoto 10 Gbit/s DWDM -5...+70 C XFP 10 Gbit/s 120 km DWDM Yksimuoto LC -5...+70 C 1 Lisää
EA-XFP-DWDM-ZR EA-XFP-DWDM-ZR XFP 80 km LC Yksimuoto 10 Gbit/s DWDM 0...+70 C XFP 10 Gbit/s DWDM Yksimuoto LC 0...+70 C 1 Lisää
EA-CFP2-SR EA-CFP2-SR CFP2 SR LC Monimuoto 100 Gbit/s 850 nm 0...+70 C CFP2 100 Gbit/s 10 km 850 nm Monimuoto LC 0...+70 C 1 Lisää
EA-CFP2-LR EA-CFP2-LR CFP2 10 km LC Yksimuoto 100 Gbit/s LAN-WDM 0...+70 C CFP2 100 Gbit/s 10 km LAN-WDM Yksimuoto LC 0...+70 C 1 Lisää
EA-CFP2-ER EA-CFP2-ER CFP2 40 km LC Yksimuoto 100 Gbit/s LAN-WDM 0...+70 C CFP2 100 Gbit/s LAN-WDM Yksimuoto LC 0...+70 C 1 Lisää
EA-CFP-SR-100 EA-CFP-SR-100 CFP 100 m LC Monimuoto 100 Gbit/s 850 nm 0...+70 C CFP 100 Gbit/s 100 m 850 nm Monimuoto LC 0...+70 C 1 Lisää
EA-CFP-SR-300 EA-CFP-SR-300 CFP 300 m LC Monimuoto 100 Gbit/s 850 nm 0...+70 C CFP 100 Gbit/s 850 nm Monimuoto LC 0...+70 C 1 Lisää
EA-SFP28-SR EA-SFP28-SR SFP28 70 m LC Monimuoto 25 Gbit/s 850 nm 0...+70 C SFP28 25 Gbit/s 70 m 850 nm Monimuoto LC 0...+70 C 1 Lisää
EA-SFP28-LR EA-SFP28-LR SFP28 10 km LC Yksimuoto 25 Gbit/s 1310 nm 0...+70 C SFP28 25 Gbit/s 10 km 1310 nm Yksimuoto LC 0...+70 C 1 Lisää
EA-SFP56-SR EA-SFP56-SR SFP56 70 m LC Monimuoto 53 Gbit/s 850 nm 0...+70 C SFP56 53 Gbit/s 70 m 850 nm Monimuoto LC 0...+70 C 1 Lisää
EA-CSFP-1330/1490-LH EA-CSFP-1330/1490-LH CSFP 20 km LC Bidi 1,25 Gbit/s 1330/1490 nm 0...+70 C CSFP 1,25 Gbit/s 1330/1490 nm Bidi LC 0...+70 C 1 Lisää
EA-CSFP-1490 /1330-LH EA-CSFP-1490 /1330-LH CSFP 20 km LC Bidi 1,25 Gbit/s 1490/1330 nm 0...+70 C CSFP 1,25 Gbit/s 1490/1330 nm Bidi LC 0...+70 C 1 Lisää
EA-CSFP-1310 /1550-LH EA-CSFP-1310 /1550-LH CSFP 20 km LC Bidi 1,25 Gbit/s 1310/1550 nm 0...+70 C CSFP 1,25 Gbit/s 1310/1550 nm Bidi LC 0...+70 C 1 Lisää
EA-CSFP-1550 /1310-LH EA-CSFP-1550 /1310-LH CSFP 20 km LC Bidi 1,25 Gbit/s 1550/1310 nm 0...+70 C CSFP 1,25 Gbit/s 1550/1310 nm Bidi LC 0...+70 C 1 Lisää
EA-CSFP-1310 /1490-ER EA-CSFP-1310 /1490-ER CSFP 40 km LC Bidi 1,25 Gbit/s 1310/1490 nm 0...+70 C CSFP 1,25 Gbit/s 1310/1490 nm Bidi LC 0...+70 C 1 Lisää
EA-CSFP-1490 /1310-ER EA-CSFP-1490 /1310-ER CSFP 40 km LC Bidi 1,25 Gbit/s 1490/1310 nm 0...+70 C CSFP 1,25 Gbit/s 1490/1310 nm Bidi LC 0...+70 C 1 Lisää
EA-CSFP-1310 /1550-ER EA-CSFP-1310 /1550-ER CSFP 40 km LC Bidi 1,25 Gbit/s 1310/1550 nm 0...+70 C CSFP 1,25 Gbit/s 1310/1550 nm Bidi LC 0...+70 C 1 Lisää
EA-CSFP-1550 /1310-ER EA-CSFP-1550 /1310-ER CSFP 40 km LC Bidi 1,25 Gbit/s 1550/1310 nm 0...+70 C CSFP 1,25 Gbit/s 1550/1310 nm Bidi LC 0...+70 C 1 Lisää
EA-CFP4-SR EA-CFP4-SR CFP4 70 m LC Monimuoto 100 Gbit/s 850 nm 0...+70 C CFP4 100 Gbit/s 70 m 850 nm Monimuoto LC 0...+70 C 1 Lisää
EA-CFP4-LR EA-CFP4-LR CFP4 10 km LC Yksimuoto 100 Gbit/s LAN-WDM 0...+70 C CFP4 100 Gbit/s 10 km LAN-WDM Yksimuoto LC 0...+70 C 1 Lisää
EA-SFP-DWDM-ZR EA-SFP-DWDM-ZR SFP 80 km LC Yksimuoto 1,25 Gbit/s DWDM -5...+70 C SFP 1,25 Gbit/s DWDM Yksimuoto LC -5...+70 C 1 Lisää
EA-SFP-DWDM-EZ EA-SFP-DWDM-EZ SFP 120 km LC Yksimuoto 1,25 Gbit/s DWDM -5...+70 C SFP 1,25 Gbit/s 120 km DWDM Yksimuoto LC -5...+70 C 1 Lisää
EA-QSFP28-CWDM4 EA-QSFP28-CWDM4 QSFP28 2 km LC Yksimuoto 100 Gbit/s CWDM4 0...+70 C QSFP28 100 Gbit/s 2 km CWDM4 Yksimuoto LC 0...+70 C 1 Lisää
EA-QSFP28-CWDM4-LR EA-QSFP28-CWDM4-LR QSFP28 10 km LC Yksimuoto 100 Gbit/s CWDM4 0...+70 C QSFP28 100 Gbit/s 10 km CWDM4 Yksimuoto LC 0...+70 C 1 Lisää

Gigalight on optisten lähettimien pioneeri. Laadukkaat komponentit ja pitkäaikainen kokemus mahdollistavat uusien innovaatioiden tuomisen ensimmäisenä markkinoille. Gigalightin optisen transceivereiden valikoimasta löytyy mallit kiinteään verkkoon, 5G mobiiliverkkoon sekä data center ympäristöihin.

www.gigalight.com

SFP on hot-pluggable verkkoliitäntämoduuli, jota käytetään sekä telekommunikaatio- että tietoliikennesovelluksiin. SFP-lähetin-vastaanotinmoduulit tukevat SONET-, Gigabit Ethernet-, kuitukanavaa ja muita yleisiä rajapintoja. Ne voivat hallita 1-10 Gbps: n liikennettä kupari- ja kuitukaapeleilla. Tämä tekee SFP: stä yhden markkinoiden monipuolisimmista liittimistä. SFP:tä on saatavana useille eri etäisyyksille ja aallonpituuksille 220 metristä aina 160 kilometriin. Aallonpituudet liikkuvat 850 nm ja 1550 nm välillä. Yleisimmin käytetty tiedonsiirtonopeus SFPllä on 1Gbps.

SFP+ hyödyntää SFP-suunnittelun etuja parantaen datakapasiteettia. Myös SFP + toimii kupari- ja optisten kaapeleiden kanssa, mutta se voi saavuttaa paljon suuremmat nopeudet. Tiedonsiirtonopeudet alkavat 10 Gbps: stä, ja uudemmassa Fibre Channel -suunnittelussa SFP+-yhteydet voivat saavuttaa jopa 32 Gbps: n nopeuden. Telekommunikaatio-, sekä tietoliikennesovelluksissa käytetään yhä enemmän SFP+ moduuleita SFPn sijaan.

SFP moduuleista löytyy myös kuparinen (copper) versio. Eroja valokuituiseen SFP-moduuliin on esim erilaiset rajapinnat. Kupari SFP-moduulin liitäntä on RJ45, ja kuituoptisen SFP-moduulin liitäntä on pääasiassa LC-duplex. On myös LC simplex- ja MTP / MPO-rajapintoja.
Kuparista SFP-moduulia käytetään yleensä CAT5-, CAT6-, CAT6A- tai CAT7-tyyppisten verkkokaapeleiden liittämiseen, kun taas valokuitu SFP-moduuli on yleensä kytketty kuitupistokkeiden johtoihin. Kupari-SFP-moduulin käytetyimmät nopeudet ovat: 1000 Base SFP, 10/100/1000 SFP ja 10G SFP+.
1000Base-kupari-SFP-moduulia voidaan käyttää gigabittiseen ethernet-verkkoon, tämä nopeus on kiinteä, joten harvat asiakkaat valitsevat tämän.
10/100 / 1000BASE-kupariportin SFP-moduulia voidaan käyttää nopeaan Ethernet- ja Gigabit Ethernet -verkkoon. Toisin kuin muut kuparimoduulit tämä kupariporttimoduuli on nopeuden suhteen innovatiivisempi ja pystyy vastaamaan erilaisiin sovellustarpeisiin. 10G-kuparinen SFP+ moduuli on suunniteltu nopeita tiedonsiirtoyhteyksiä varten. Sitä käytetään pääasiassa 10 Gigabitin Ethernet-verkossa, ja 10G SFP + kupari SFP -moduuli on ensimmäinen 10G optinen moduuli, joka lähetetään verkkokaapelilla. Sitä voidaan käyttää kytkimen tai verkon SFP+ portissa.

BiDi eli kaksisuuntainen lähetinvastaanotin (bidirectional optical transceiver ) käyttää kahta erilaista aallonpituutta siirtymän saamiseksi molempiin suuntiin vain yhdellä kuidulla. Moduulit otetaan käyttöön pareittain, yksi uplink ("U") suuntaan ja toinen downlink ("D") suuntaan.
Verkoissa on tilanteita, joissa kuitujen vähentäminen on tärkeää ja BiDi-lähetin-vastaanottimista on hyötyä juurikin niissä tilanteissa, joissa käytettävissä on vain rajoitettu kuitumäärä tai rajallinen johtotila. BiDi SFPtä käytetään lähinnä pienillä 100M-10G nopeuksilla, mutta, mutta myös harvinaisempi 40G QSFP+ BiDi on saatavana.

CSFP (compact small form-factor pluggable, cSFP) käyttää samaa liittymärajapintaa kuin SFP. Molemmat sen päät ovat kaksisuuntaisia ja ne tarjoavat kaksinkertaisen kapasiteetin verrattuna tavalliseen BiDi:n. Jokainen portti toimii yhdellä kuidulla ilman muita optisia kuituja.
CSFP-lähetinvastaanottimet tukevat useita palveluja välillä 100 Mbit/s-1,25 Gb/s, mikä sisältää Ethernet-, kuitukanava- ja SDH/SONET-palveluja.
CSFP:tä käytetään ensisijaisesti porttitiheyden lisäämiseen ja kuidun käytön vähentämiseen porttia kohti.

SFP28- ja SFP+-lähetin-vastaanottimissa on samat pinoutit ja ne ovat yhteensopivia keskenään. SFP+ on kuitenkin suunniteltu toimimaan nopeudella 10 Gb , kun taas SFP28 on suunniteltu toimimaan nopeudella 25 Gbps. SFP28: lla on suurempi kaistanleveys ja erinomainen impedanssisäätö. Lisäksi SFP28-lähetin-vastaanottimella ja SFP28-kuparikaapelilla on huomattavasti suurempi kaistanleveys ja pienempi häviö verrattuna SFP+ versioon.
SFP28 on taaksepäin yhteensopiva 10 GbE: n kanssa ja se on helppo muuttaa 100 GbE: ksi

QSFP+ on Quad (4-kanavainen) pienikokoinen (pluggable optics transceiver) -vastaanotin. Se on kompakti kuituoptinen lähetin-vastaanotin, jota käytetään 40 Gigabitin Ethernet (40GbE) -tietoliikennesovelluksiin. Se liittää verkkolaitteen (kytkin, reititin, mediamuunnin tai vastaava laite) kuituoptiseen tai kuparikaapeliin. 

QSFP28 (100G Ethernet ) on suunniteltu 100G Ethernet -sovellusta varten käyttäen kiinteää 103,25 Gbps: n tiedonsiirtonopeutta.
Saatavana on 100G QSFP28 SR4 Low Power -moduuli, joka on hyödyllinen nykyaikaisissa datakeskusympäristöissä ja voi auttaa säästämään virtaa ja pienentämään lämmöntuottoa,100G QSFP28 LR4 Long Haul (20km) -moduuli sekä QSFP28 ER4 40km.
100G QSFP28 (Quad Small Form-Factor Pluggable 28) -optisia lähetin-vastaanottimia (SFP, otinen-moduuli, Gbic) käyttävät laajasti Internet-palveluntarjoajat, matkapuhelinoperaattorit ja datakeskukset.

DWDM (Dense Wavelength Division Multiplexing) on multipleksoitu kuituoptiikka mikä tarkoittaa, että kaapelit on paritettu tavalla, joka sallii datan virrata kahteen suuntaan samanaikaisesti. Toisin sanoen mikä tahansa verkon solmu voi lähettää ja vastaanottaa tietoa samanaikaisesti.
Tiheä aallonpituuden (DWDM) kuituoptiikka on erityisesti suunnattu dataintensiivisiin toimintoihin.
Yksi kaapeli voi samanaikaisesti lähettää jopa 192 erillistä viestintäkanavaa kerralla. Koska jokainen kanava voi kuljettaa jopa 100 Gbps, tämä johtaa yhteenlasketulle kaistanleveydelle 19,2 Tbps.

Tyypillinen DWDM-järjestelmä käyttää 40 kanavaa 100 GHz: n välein tai 80 kanavaa 50 GHz: n välein. DWDM: n lähettämän poikkeuksellisen datatiheyden ansiosta, sitä käytetään enimmäkseen sitä vaativissa sovelluksissa. Yleisin näistä sovelluksista on tietoliikenne. Internet-palveluntarjoajat käyttävät DWDM: ää yleensä viestintäkeskuksissa. Pilvipalvelujen tarjoajat ovat DWDM: n toinen suuri käyttäjä.

CWDM (Coarse Wavelength Division Multiplexing) on eräänlainen multipleksoitu kuituoptiikka ja se voi lähettää samanaikaista, kaksisuuntaista viestintää.
CWDM käyttää lasersignaaleja, jotka eroavat 20 nm: n välein. Yhteensä 18 erilaista kanavaa on käytettävissä - aallonpituusalueella 1610 nm - 1270 nm - ja 8 kanavaa voidaan käyttää yhdessä järjestelmässä. Koska kukin kanava pystyy siirtämään 3,125 Gbps: n tiedonsiirtonopeuteen, yhteenlaskettu kyky on 10 Gbps kaikille CWDM-kaapeleille.
Suurilla tiedonsiirtonopeuksilla, alhaisilla kustannuksilla ja hyvällä lähetysalueella (jopa 120 km) CWDM loistaa monissa tapauksissa. Se on paras kaupunkitason sovelluksissa. Monet laajakaistayhteyttä tarjoavat rakentavat suurimman osan infrastruktuuristaan käyttäen CWDM järjestelmää. Suuret kampukset ja palvelinkeskukset hyötyvät myös CWDM: n integroinnista.

CWDM on ihanteellinen nopeille ja pitkille verkoille, jotka eivät tarvitse suurempia nopeuksia. Se on myös ihanteellinen vanhempien järjestelmien asteittaiseen päivittämiseen.

Takaisin ylös

Käytämme sivustollamme evästeitä taataksemme parhaan mahdollisen käyttäjäkokemuksen. Jatkamalla eteenpäin hyväksyt evästeiden käytön. Lue lisää